Trudna sytuacja emerytów

Zadłużenie emerytów wzrosło już do ponad 10 mld zł, za taką sytuację w głównej mierze odpowiadają rosnące ceny, które uszczuplają ich, już i tak skromny budżet. Według danych BIG InfoMonitor najbardziej, po opłaceniu rachunków i żywności budżet uszczupla kupno: leków i usług lekarskich, paliwa i biletów komunikacji miejskiej ale również kupno odzieży i obuwia. Niestety osoby w wieku powyżej 65 roku życia bardzo odczuły wzrost cen związany z ochroną zdrowia, same usługi lekarskie podrożały o 15% a wyroby farmaceutyczne o 3%. Według danych, ponad 60% osób w tym wieku, za najbardziej obciążające budżet (po opłaceniu rachunków i żywności) ocenia właśnie wydatki na leki. 

 

Rysunek 1. Źródło: Badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitorCzęściej płatności nie regulują kobiety (ich zadłużenie wynosi 4,6 mld zł), natomiast to zadłużenie mężczyzn jest wyższe (5,8 mld zł). Zaległości kredytowe mają dominujący udział w zaległościach emerytów, najczęściej pochodzą oni z województw: mazowieckiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. 

 

Mogłoby się wydawać, że po waloryzacji oraz wprowadzeniu dodatków, takich jak trzynasta czy czternasta emerytura, sytuacja tej grupy wiekowej nie powinna być zagrożona. Niestety w dziejszyszych czasach nie można być niczego pewnym i najlepiej jest zadbać o swoje pieniądze. Jeżeli posiadamy dłużników, nie należy zwlekać, bo jeśli chodzi o windykację- czas nie jest sprzymierzeńcem. Nasza firma sprawdza dłużnika za darmo, a wycenę przygotowujemy już w dwa dni robocze. 

 

Źródło: BIG InfoMonitor.

Problemy browarów i sprzedających piwo.

Badania pokazują, że Polacy szukając oszczędności zaczynają ograniczać korzystanie z używek, w tym również z picia piwa. Co więcej większość z nas w tym roku nie pojedzie na wakacje, co dla producentów i sprzedających piwo zaczyna być problemem. Jak pokazują dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK zadłużenie, tego sektora, na przestrzeni roku wzrosło aż o 500 proc. Branżę tę najpierw pogrążyła pandemia, która na długi czas unieruchomiła sprzedaż alkoholu w pubach, restauracjach czy na imprezach masowych. W obliczu wojny znowu musi się ona liczyć z problemami. Przede wszystkim ludzie szukają oszczędności i rezygnację z picia piwa stawiają bardzo wysoko na liście rzeczy, których mogą sobie odmówić. Dodatkowo w Ukrainie aż 20 mln ton pszenicy, z której produkowane jest piwo, miało trafić na eksport. Chociaż Ukraina dąży do tego, żeby transport zboża nadal funkcjonował i stara się eksportować go drogą lądową- kolejową, nie ma często możliwości (dostosowanie wagonów, inny rozstaw torów) co za tym idzie cena pszenicy wzrasta. Inflacja powoduje nie tylko wzrost cen transportu piwa a również wszystkich surowców potrzebnych do jego wyrobu. Koszty produkcji i akcyzy rosną, co również wpływa niekorzystnie na sytuację finansową podmiotów połączonych z wytwarzaniem i sprzedażą piwa.

Należy zwrócić uwagę, że sprzedaż piwa to połączona sieć. Dotyczy nie tylko, piwa produkujących, browarów ale również rozległą sieć sprzedających je: pubów, restauracji, punktów sprzedaży detalicznej, imprez masowych. Należy pamiętać, że puby i restauracje zarabiają głównie na sprzedaży piwa. Aktualna sytuacja może więc wpłynąć na finanse różnych podmiotów. Najlepiej zawsze trzymać rękę na pulsie i szybko reagować na nieopłacone faktury. Nasza Kancelaria chętnie pomoże w bezpłatnej weryfikacji dłużnika i sprawdzeniu czy należy się obawiać o swoje pieniądze.

Problemy branży eventowej.

Pomimo tego, że: imprezy, festiwale, koncerty wróciły do nas w okresie wakacyjnym, ciężko będzie branży eventowej nadrobić 360 mln złotych zaległości. Dodatkowo nie wiadomo czy nie wróci do nas lockdown i covidowa rzeczywistość, która znowu zamknie możliwość odrobienie strat, dla tej branży. Pamiętajmy, że właściwie imprezy zniknęły na dwa lata z naszego życia. Koncerty, które aktualnie odbywają się, w dużej mierze są tymi, które zostały przełożone. Jak podało Stowarzyszenie Branży Eventowej przychody tego sektora w 2020 roku, zmniejszyły się nawet o 77%. Niestety wiele firm w pandemii zawiesiło swoje działalności, natomiast te, które zostały na rynku zmagają się z problemami finansowymi. Pamiętajmy, że branża eventowa to nie tylko koncerty ale również: kongresy, targi, wystawy. Sektor ten zatrudnia około 220 tys. ludzi i ma wpływ na PKB naszego kraju. 

 

Niestety inflacja również znacznie wpłynie na branżę eventową. Rosnące koszty mogą skutecznie wyhamować, aktualnie dobre czasy dla tej branży. Pamiętajmy, że ludzie, choć bardzo spragnieni imprez, co widać po wyprzedanych biletach, na pierwszym miejscu rezygnują z dodatkowych atrakcji takich jak koncerty, żeby zaoszczędzić. 

 

Jaka czeka przyszłość tę branżę? Żyjemy w tak niepewnych czasach, że ciężko powiedzieć co się wydarzy, dlatego warto zadbać o swoje pieniądze. Jeśli kontrahent zalega nam z płatnościami, nie ma co zwlekać i wysłuchiwać kolejnych tłumaczeń. Wiele firm ma teraz problemy finansowe i ogłasza upadłość, przy odzyskaniu pieniędzy liczy się czas. Jeśli Twój kontrahent zalega z płatnościami, zgłoś go do naszej kancelarii, w której bezpłatnie sprawdzimy dłużnika i przygotujemy ofertę. ___
źródło:
https://media.big.pl/informacje-prasowe/753153/branza-eventowa-ruszyla-z-impetem-ale-ciazy-jej-360-mln-zl-zaleglosci-wobec-dostawcow-i-bankow

Zatory płatnicze w budownictwie.

Budownictwo to branża, w której zatory płatnicze występują szczególnie często. Wpływ mają na to skomplikowane powiązania pomiędzy podwykonawcami, inwestorami oraz podważanie zawartych umów. Przy tej branży najczęściej słyszymy rozmawiając z klientami: że dłużnik nie płaci, bo ktoś inny mu nie zapłacił. Niestety przekłada się to na liczbę upadłości i restrukturyzacji w tej branży. Zaraz po handlu i przemyśle to najbardziej zadłużony z sektorów. W I kwartale 2022 roku, kwota jego zaległości wynosiła 5,4 mld zł.

Wzrost cen oraz dostępności produktów a także wyjazd ukraińskich pracowników sprawiły, że przedstawiciele tego sektora muszą o wiele bardziej, dbać o swoje należności. Według badań* 30% wstrzymało lub planuje wstrzymać nowe inwestycje. Jeśli chodzi o podział na województwa to najwyższe zaległości są na Mazowszu (prawie 1,6 mld), w Wielkopolsce (480 mln) oraz Małopolsce (466 mln). 

Rysunek 1. Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza informacji kredytowych BIKNiestety głównym problemem, który będzie oddziaływał, i to nie tylko na tą branżę, będzie niepewność. Należy pamiętać, że w 2021 roku największy import stali do Polski był z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Oczywiście nie tylko ceny wzrastają, ale niektóre importy zostały całkowicie wstrzymane. Niewiadomych jest wiele, dlatego warto zadbać o swoje wierzytelności. Należy pilnować płatności, wysyłać wezwania do zapłaty, można również zlecić takim kancelarią jak nasza sprawdzenie przedsiębiorcy. Nasza weryfikacja przebiega bez wiedzy kontrahenta, co nie ma wpływu na relacje z nim, dodatkowo jest bezpłatna.* Źródło: Badanie Skaner MŚP dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Jak inflacja i wojna wpływa na wybory Polaków.

Ze względu na inflację i wojnę większość Polaków na majówkę została w domu. Oszczędzamy na: wyjazdach, rozrywce i uprawianiu sportu. Dzieje się tak ponieważ boimy się o swoją sytuację finansową, coraz więcej wydajemy na codzienne życie i szukamy oszczędności. Przeprowadzone na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor badanie “Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”1 pokazuje, że aż 42% ankietowanych, którzy do tej pory korzystali z krótkich wyjazdów- zrezygnuje z nich lub ograniczy (zmniejszy budżet na nie). Oczywiście duża część ankietowanych rezygnuje również z rozrywek typu: wyjście do restauracji, kina czy na koncert. Zmniejszenie restrykcji związanych z COVID-19 może więc nie poprawić sytuacji ekonomicznej branży: hotelarskiej czy koncertowej. W obliczu wysokiej inflacji i wojny znowu czekają nas niepewne czasy, zarówno nas konsumentów jak i firmy, które na nas konsumentach zarabiają. Dodatkowo Polacy będą chcieli zaoszczędzić na: remontach, książkach, używkach czy platformach streamingowych. 

Rysunek 1. Badanie „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.Należy mieć świadomość, że problemy finansowe Polaków to nie tylko oszczędzanie na wyjściach do kina, restauracji czy wyjazdach, to także problemy z regulowaniem należności wobec wierzycieli. Jeżeli dłużnik czy kontrahent zaczyna nie płacić swoich należności, należy jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do ich odzyskania. Nasza firma bezpłatnie weryfikuje dłużnika, sprawdza jego kondycję finansową i przygotowuje wycenę. Zapraszamy do współpracy. ___

Źródło:

1 Badanie „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Kto obawia się bankructwa w 2022 roku?

Wprowadzone, od nowego roku, nowym ładem zmiany, nie zostały optymistycznie przyjęte przez przedsiębiorców. Dodatkowo wzrost cen, w tym bardzo bolesny wzrost cen gazu, nie napawa optymizmem. Każdy konsument zauważa podwyżki, które niestety z perspektywy przedsiębiorcy są nieuniknione. W zeszłym roku, według danych na koniec listopada, złożono 1 088 wniosków o upadłość (703 oddalono); najwięcej wniosków dotyczyło spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W samym listopadzie było 301 postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co dało najwyższą wartość miesięczną w historii. Jeśli chodzi o działy gospodarki, które najczęściej zgłaszały wnioski to: handel oraz przetwórstwo przemysłowe.1

Rysunek 1, UPADŁOŚĆI I RESTRUKTURYZACJE, źródło: https://www.coig.com.pl/2021-upadlosci-firm_listopad.php

 

Szacuje się, że w 2022 roku liczba upadłości wzrośnie o około 10-15%2. Największe obawy mają mikro i małe firmy, które zatrudniają do 49 osób, w takich branżach jak: budownictwo, usługi i transport.

Co sprawia, że bankructwa obawia się co piąta firma w kraju? Według danych, uzyskanych z  badania Keralla Research dla BIG InfoMonitor, największą obawę budzą zmiany prawno- podatkowe. Na drugim miejscu wskazano spadek popytu, a aż 30% wskazało inflację.

Rysunek 2. CO MOŻE WPŁYNĄĆ NA UPADŁOŚĆ, Źródło: badanie Keralla Research dla BIG InfoMonitor

 

Należy pamiętać, że dłużnikiem może stać się każdy, zarówno długoletni jak i nowy kontrahent. W tak niestabilnych czasach i przy dużej liczbie zgłaszanych wniosków o upadłość, należy dbać o swoje wierzytelności i pamiętać o czasie, który może być kluczowym czynnikiem, w próbie odzyskania nawet najmniejszej kwoty zadłużenia. Nasza Kancelaria bezpłatnie prowadzi weryfikację dłużnika i sprawdza jego kondycję finansową. 
1 Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

2 Dane Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

3 Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor

4 Badanie Keralla Research dla BIG InfoMonitor

 

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl