Nowy rok przyniósł wzrost zatorów płatniczych.

Jak podają wyniki badań Skaner MŚP, wykonane na zlecenie BIG InfoMonitor w pierwszym kwartale nowego roku odnotowano wzrost zatorów płatniczych. Już 62% przedsiębiorstw posiada płatności opóźnione o ponad miesiąc. Jest to znaczny wzrost, bo aż o połowę, w porównaniu z rokiem poprzednim. Najgorzej radzą sobie branże: handlowa i transportowa. Dla handlu jednym ze sposobów zwiększenia konkurencyjności jest właśnie wydłużenie terminu płatności. Niestety ze względu na wysokie ceny w sklepach i trudną sytuację konsumentów, ciężko jest upłynnić towary. Jeśli chodzi o branżę transportową, tutaj znacznie wzrosły ceny usług i kontrahenci nie są w stanie spłacić należności na czas.

Już ponad 313 tys. firm ma problem z terminową spłatą należności, nie pozwól żeby ten problem dotyczył również Twojej firmy. W odzyskiwaniu należności najważniejszy jest czas, jeśli posiadasz nierzetelnego kontrahenta powinieneś działać od razu. Nieopłacona przez niego faktura, może spowodować Twoje problemy finansowe w przyszłości. Bezpłatnie sprawdzamy dłużników i przygotowujemy wycenę. Zapraszamy do kontaktu.

___
źródło: 

https://media.big.pl/informacje-prasowe/798582/skaner-msp-poczatek-2023-roku-z-rekordowym-wzrostem-zatorow-platniczych-w-firmach

Producenci zboża zwiększają zadłużenia.

Według danych BIG InfoMonitor przeterminowane zobowiązania, wobec banków i dostawców firm uprawiających zboża i rośliny oleiste, na koniec lutego wynosiły 66,4 mln zł. W ciągu roku wzrosły więc o niemal jedną czwartą. Wojna na Ukrainie wpłynęła na podwyższenie cen produktów spożywczych w Polsce, dodatkowo wpłynęła na problemy polskich rolników. Stało się tak przez transport ukraińskiej żywności do UE, który został dwukrotnie zwiększony. Sprzedaż zbóż z Ukrainy wzrosła o ponad połowę w ciągu roku, do 16 mln ton w 2022 roku. Największym odbiorcą tańszych produkcji rolnych z Ukrainy okazała się Polska, która sama eksportuje te produkty. Spotkało się to z wieloma protestami i w kwietniu został wprowadzony zakaz tranzytu płodów rolnych z Ukrainy, trwał on jednak tylko tydzień. Wszystko to, wraz ze wzrostem kosztów działalności: cen paliw, surowców, energii i nawozów, wprowadziło gwałtowny wzrost kosztów produkcji. Jak pokazują dane GUS ceny skupu podstawowych produktów rolnych w ciągu roku podwyższyły się o 31,2 proc. Jeśli posiadają Państwo dłużników, zachęcamy do bezpłatnej weryfikacji zadłużenia w naszej firmie. Należy pamiętać, że przy odzyskiwaniu długów główną rolę odgrywa czas, dlatego nie należy zwlekać z próbą odzyskania swoich pieniędzy. 

__
https://media.big.pl/informacje-prasowe/803974/rosna-dlugi-producentow-zboza

Ciężka sytuacja firm sprzątających.

Jak podaje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor długi firm sprzątających wynoszą już 475 mln zł, czyli względem poprzedniego roku ich zadłużenie jest o dwa razy większe. Głównej przyczyny ciągle należy poszukiwać w skutkach pandemii i lockdownu, wtedy to firmy sprzątające straciły po pierwsze zlecenia od osób prywatnych, z obawy przed COVID i zamknięciu w domu. Po drugie praca zdalna, wymusiła na dużych firmach zrywanie umów z firmami sprzątającymi, ponieważ biura stały puste. Trzeba również zaznaczyć, że wiele firm zrezygnowało z wynajmowania biur i przeszło na całkowity tryb zdalny, więc wiele firm sprzątających straciło zlecenia. Sytuacji tych firm nie poprawia również wzrost cen chemii czy sprzętu sprzątającego. Dodatkowo wzrost płacy minimalnej również nie wypłynął korzystnie. Pamiętajmy, że kolejna zmiana płacy minimalnej czeka nas już w lipcu. 

Do tej grupy firm zalicza się również te, które zajmują się zagospodarowywaniem terenów zielonych. Tutaj problem polega na szukaniu oszczędności zleceniodawców i tak dbanie o tereny zielone schodzi na dalszy plan.

 

Również u nas w firmie zaobserwowaliśmy wzrost zapytań dotyczący firm sprzątających, co wyraźnie wskazuje, że problemy tej branży są realne. Jeśli Państwa dłużnikiem jest taka firma, należy jak najszybciej zacząć działać i próbować odzyskać pieniądze, ponieważ sytuacja może ulec pogorszeniu. W naszej firmie darmowo sprawdzamy dłużnika i staramy się dopasować ofertę do potrzeb Klienta. Zapraszamy do kontaktu. ___
Źródło: 
https://media.big.pl/informacje-prasowe/794197/firmy-sprzatajace-zamiotly-pod-dywan-prawie-pol-miliarda-zlotych-dlugow-jak-dlugo-wytrzymaja-kryzys

Ciężka sytuacja w turystyce.

Polacy szukają oszczędności, rezygnując z przyjemności, do których należą wyjazdy związane z feriami. Rzutuje to na kondycję hoteli i restauracji, które ciągle mają pod górkę: COVID, inflacja, o wiele większe rachunki za prąd, gaz. Mogłoby się wydawać, że ferie to doskonała okazja, żeby odbić się od dna, niestety w dzisiejszych czasach, może to oznaczać jeszcze większe problemy finansowe. Aktualnie wiele osób rezygnuje z wyjazdów zimowych a ci, którzy zdecydują się na wyjazd mogą liczyć się z cenami o wiele wyższymi niż w roku ubiegłym. “Paragony grozy” niestety nie pomagają tej branży a jeszcze bardziej odstraszają turystów. 

 

Choć branża turystyczna dobrze radziła sobie po pandemii (wszyscy mieli już dosyć siedzenia w domu i chętnie korzystali i oszczędzali na choć krótkie wyjazdy), i w ciągu roku zmniejszyła poziom zaległych zobowiązań, nadal widać wzrost liczby dłużników. Problemy z płatnościami są w tej branży bardzo częste a ryzyko zawierania umów jest dosyć wysokie. Jeśli posiadasz niezapłacone faktury i obawiasz się o odzyskanie swoich pieniędzy, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie sprawdzamy dłużników a weryfikacja sprawy trwa jedynie 2 dni robocze.

Rok 2023 nie da odetchnąć naszym portfelom.

W 2023 czekają nas podwyżki, dodatkowo mówi się, że inflacja może przekroczyć 20%. Wzrost cen żywności, przede wszystkim produktów tłuszczowych, mięsa, nabiału oraz warzyw. Co ciekawe musimy brać tutaj pod uwagę wzrost cen produktów powiązanych, np. karmy dla zwierząt, która produkowana jest z mięsa. Wyższe rachunki, w szczególności te za prąd i gaz. Droższe podatki, podniesiono podatki od nieruchomości oraz gruntów czy podatek od psa. Czekają nas również wyższe składki ZUS, które są odbiciem podniesienia płacy minimalnej w Polsce.

Z powodu światowego kryzysu celulozy możemy spodziewać się również wzrostu cen papieru toaletowego czy ręczników papierowych. Tutaj podnoszenie cen może również być zależne od zachowań Polaków, masowe kupowanie produktów prowadzi do podwyżki ich cen. Takie paniczne wykupienie papieru toaletowego w Polsce mieliśmy na początku pandemii, w 2022 roku działo się tak z cukrem.

Dodatkowo wzrosną kary za brak złożenia w terminie deklaracji podatkowej od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za autostrady dla kierowców ciężarówek i autobusów. 

 

Rok 2022 był rokiem drożyzny, wszystko wskazuje na to, że ten nadchodzący również nie da nam odetchnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o finanse i szukanie oszczędności. Jeśli firma posiada dłużnika, powinna jak najszybciej rozpocząć proces odzyskiwania pieniędzy, bo jego sytuacja, w obecnych czasach, może się pogorszyć.

Problemy w budownictwie.

Zatory w płatnościach i faktury przeterminowane o 30 a nawet 60 dni, to ostatnimi czasy nic nowego, aż 83% przedsiębiorców z sektora MŚP sygnalizuje takie problemy. Najgorzej jest w budownictwie. Głównym powodem problemów w tym sektorze jest załamanie koniunktury. Odnotowujemy jeden z najniższych poziomów, wskaźnika udziału inwestycji w PKB, wśród krajów Unii Europejskiej (15%). Dodatkowo wzrastają ceny materiałów budowlanych oraz energii. Przeterminowane długi tej branży, z końcem września, wyniosły 5,7 mld zł.

Głównie problemy z płatnościami dłużnicy tłumaczą tym, że oni sami czekają na swoje płatności, więc nie mają z czego płacić.

 

Niestety nie tylko budownictwo boryka się z zatorami w płatnościach, w każdej branży przybyło takich firm: w usługach, transporcie, przemyśle. 

 

Nie należy bagatelizować opóźnień w płatnościach i działać szybko gdy kontrahent zaczyna przedłużać termin płatności. Pamiętajmy również o zbliżającym się końcu roku, który może doprowadzić do przedawnienia należnych Państwu zobowiązań. Należy pamiętać, że faktury ulegają przedawnieniu po dwóch latach, w przypadku transportu termin ten jest jeszcze krótszy. Nasza firma bezpłatnie sprawdzi dłużnika oraz dokumenty i przygotuje ofertę na wykup lub windykację wierzytelności.  Źródło: BIG InfoMonitor

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl