Zatory płatnicze w budownictwie.

Budownictwo to branża, w której zatory płatnicze występują szczególnie często. Wpływ mają na to skomplikowane powiązania pomiędzy podwykonawcami, inwestorami oraz podważanie zawartych umów. Przy tej branży najczęściej słyszymy rozmawiając z klientami: że dłużnik nie płaci, bo ktoś inny mu nie zapłacił. Niestety przekłada się to na liczbę upadłości i restrukturyzacji w tej branży. Zaraz po handlu i przemyśle to najbardziej zadłużony z sektorów. W I kwartale 2022 roku, kwota jego zaległości wynosiła 5,4 mld zł.

Wzrost cen oraz dostępności produktów a także wyjazd ukraińskich pracowników sprawiły, że przedstawiciele tego sektora muszą o wiele bardziej, dbać o swoje należności. Według badań* 30% wstrzymało lub planuje wstrzymać nowe inwestycje. Jeśli chodzi o podział na województwa to najwyższe zaległości są na Mazowszu (prawie 1,6 mld), w Wielkopolsce (480 mln) oraz Małopolsce (466 mln). 

Rysunek 1. Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza informacji kredytowych BIKNiestety głównym problemem, który będzie oddziaływał, i to nie tylko na tą branżę, będzie niepewność. Należy pamiętać, że w 2021 roku największy import stali do Polski był z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Oczywiście nie tylko ceny wzrastają, ale niektóre importy zostały całkowicie wstrzymane. Niewiadomych jest wiele, dlatego warto zadbać o swoje wierzytelności. Należy pilnować płatności, wysyłać wezwania do zapłaty, można również zlecić takim kancelarią jak nasza sprawdzenie przedsiębiorcy. Nasza weryfikacja przebiega bez wiedzy kontrahenta, co nie ma wpływu na relacje z nim, dodatkowo jest bezpłatna.* Źródło: Badanie Skaner MŚP dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl