Co może zająć Komornik?
Egzekucja komornicza jest, przez wielu traktowania jako, ostateczna możliwość na odzyskanie pieniędzy od dłużnika. Pewnie wiele osób myśli, że oddanie tytułu wykonawczego do egzekucji nie jest trudną sprawą, więc po co korzystać z pomocy doświadczonych Kancelarii?
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, otóż Komornik sam nic nie zrobi, a majątek do zajęcia trzeba wskazać. Pomoc doświadczonej firmy windykacyjnej może być więc nieoceniona jeśli chodzi o ustalenie majątku dłużnika, z którego Komornik będzie prowadził egzekucję.
Ostatnio do naszej Kancelarii zadzwoniła osoba, która chciała ściągnąć dług od dłużniczki, twierdząc, że ma ona pieniądze, ponieważ ma czwórkę dzieci i pobiera świadczenie 500+.
Przyjrzyjmy się więc bliżej temu co Komornik może zająć dłużnikowi a czego nie. Czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że z tytułu egzekucji zarówno dłużnik jak i rodzina na jego utrzymaniu nie mogą zostać bez środków do życia. Nie podlegają więc egzekucji:
- niezbędne dla dłużnika przedmioty, np. pościel, dokumenty osobiste, ubrania niezbędne do wykonywania zawodu, bielizna ale również niezbędne przedmioty do pracy zarobkowej, wykorzystywane w celu nauki czy chociażby lekarstwa
- zapasy żywności czy zapasy potrzebne do przetrwania (np. drewno na opał)
- środki uzyskane w ramach świadczenia wychowawczego, do których zaliczamy 500+, ale również: zasiłki: macierzyńskie czy ojcowskie, pielęgnacyjne, socjalne z MOPS, na rzecz rodzin ubogich oraz renty rodzinne dla sierot czy alimenty.
- również kwota wynagrodzenia (jeśli nie jest minimalną stawką), która może zostać zajęta przez Komornika jest różna, gdy dotyczy zaległości alimentacyjnych Komornik może zająć ⅗ wynagrodzenia, natomiast w innych przypadkach maksymalnie połowę.
Komornik natomiast może zająć całą resztę: sprzęt RTV, biżuterię, dzieła sztuki, samochód, obligacje konto bankowe czy oszczędnościowe. Oczywiście na rachunku zawsze musi zostać kwota wynosząca równowartość minimalnego wynagrodzenia, która aktualnie wynosi: 2 061,67 zł (2 800,00 zł brutto).
Ostatnimi czasy coraz głośniej robi się w temacie tego, czy komornik może zająć Bitcoiny? Pomimo tego, że kryptowaluty zapewniają sporą anonimowość użytkowników, ich znalezienie jest trudne, ale nie niemożliwe. W Polsce dokonano już takiego zajęcia.
Podsumowując im więcej wiemy o dłużniku, im więcej mamy informacji o ewentualnych zajęciach dla Komornika, tym lepiej. Pamiętajmy, że Komornikowi musimy we wniosku dokładnie wskazać z czego ma prowadzić egzekucję, dodatkowo wniosek taki musimy opłacić. Nasza Kancelaria w większości przypadków finansuje koszty postępowania egzekucyjnego oraz przeprowadza weryfikację dłużnika, która pozwala na ustalenie jego majątku.