Obawa przed bankructwem

Niepokój i obawy co przyniesie nowy, 2021 rok, pojawiły się wśród mikro i małych firm. Najbardziej o powrót do dawnej kondycji finansowej martwią się reprezentanci branż usługowej i produkcyjnej. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzone przez Keralla Research* prawie 11% firm w 2020 roku obawiało się ryzyka zlikwidowania biznesu. Przede wszystkim dotyczyło to mikrofirm zatrudniających do 9 osób. Jako ryzyko likwidacji najczęściej wymieniany był: spadek płynności finansowej, gwałtowny spadek zamówień oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności. 

 Jak obawy firm przełożyły się na wzrost liczby zawieszonych działalności?

 Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w listopadzie odnotowany został wzrost, o 3,1%, zawieszonych działalności. Największy wzrost (porównywalnie z wcześniejszym miesiącem) dotyczył sekcji kultura, rozrywka i rekreacja, turystyka, organizacja imprez oraz transport. Z miesiąca na miesiąc, nie tylko mamy do czynienia ze wzrostem zawieszonych działalności, maleje również liczba rejestracji nowych firm. 

 Wzrost o jedną czwartą w porównaniu do wcześniejszego roku wyniosła liczba upadłości (544) oraz restrukturyzacji (656). Warto zaznaczyć, że m.in za sprawą uproszczonego postępowania o zawarcie układu- liczba restrukturyzacji była po raz pierwszy wyższa. 

 Niestety kolejne lockodowny nie wróżą dobrze poprawie kondycji firm. Obawy przed upadłością dotyczą przede wszystkim firm z krótszym stażem działalności. Przed rozpoczęciem kolejnych lockdownów, w listopadzie, aż 43% przedsiębiorstwom nie udało się przywrócić obrotów sprzed pandemii. Głównymi skutkami pandemii wymienionymi przez przedsiębiorców jest: spadek sprzedaży, zahamowanie rozwoju, dezorganizacja pracy, wzrost kosztów prowadzenia biznesu, zwolnienia pracowników oraz gorsze relacje z kontrahentami, przede wszystkim chodzi tutaj o zaleganie- problem z terminami. 

 Warto pamiętać, że rosnąca liczba niewypłacalnych firm to wyższe ryzyko działania ich dostawców. Oczywiście jest to proces, który trwa, ale warto sprawdzić kondycję swojego kontrahenta pod kątem zaległości. Nasza firma weryfikację dłużnika przeprowadza bezpłatnie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 - 16.00 lub zgłaszania swoich wierzytelności przez wygodny formularz na stronie internetowej, przez całą dobę.

 *badania przeprowadzone przez Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w IV kw. 2020 r.

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl