Odsetki ustawowe
Odsetki jest to forma odszkodowania za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych, co ważne spłata należności głównej nie powoduje wygaśnięcia obowiązku zapłaty odsetek. Natomiast sam obowiązek musi wynikać z umowy, orzeczenia sądu lub ustawy. Prawo polskie przewiduje kilka rodzajów odsetek, które aktualnie wynoszą:
- ustawowe 3,6%
- ustawowe za opóźnienie 5,6%
- za opóźnienie w transakcjach handlowych 10,1% lub 8,1%*
Jak widać, każde z nich są innej wysokości oraz są zmienne z uwagi na sposób ich liczenia.
W samym 2020 roku wysokość odsetek ustawowych zmieniła się trzy razy:
- do 18.03.2020 – 4,50%
- do 09.04.2020 – 4%
- do 29.05.2020 – 3,60%
Obecnie odsetki ustawowe są na rekordowo niskim poziomie.
Na wysokość odsetek ustawowych wpływa obniżenie stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej. Wysokość odsetek ustawowych jest ustalana na podstawie art. 359 § 2 kodeksu cywilnego. Jeśli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych.
Najkorzystniejszymi odsetkami dla wierzyciela są oczywiście te najwyższe. Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych- z wyłączeniem transakcji, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny, przysługują wierzycielowi bez wezwania, od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty, jeśli wierzyciel spełnił swoje świadczenie i nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie.
*Jeśli chodzi o odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych, ich podział dotyczy tego kto jest dłużnikiem, jeśli dłużnik nie jest podmiotem publicznym będącym podmiotem leczniczym będzie to 10,1%, natomiast jeśli jest podmiotem publicznym będącym podmiotem leczniczym będzie to 8,1% w skali roku.
Poniżej podsumowanie w formie tabeli: