Właściwość sądu i nowe zasady doręczeń – KPC po reformie.

Wśród licznych zmian wprowadzonych, ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, stopniowo wchodzących w życie, znalazły się te dotyczące: właściwości sądowej oraz zmian w zakresie dostarczenia pism procesowych i sądowych. Nie sposób nie zgodzić się z licznymi komentarzami w internecie, że prawo kolejny raz staje po stronie dłużnika. Co w praktyce oznaczają wprowadzone zmiany?

Właściwość sądu.

Pozew nie będzie mógł być już złożony do Sądu odpowiedniego ze względu na siedzibę wierzyciela. Aktualne brzmienie art. 34. kpc, jako miejsce właściwe wskazuje miejsce wykonania umowy, które jeśli chodzi o sprzedaż ruchomości oznacza miejsce, do którego mają zostać dostarczone. Dla wierzycieli może okazać się to sporym utrudnieniem w prowadzeniu procesu.

Doręczenia.

Na podstawie ustawy Sąd dokonuje doręczeń przez operatora pocztowego, osoby zatrudnione w sądzie lub sądową służbę doręczeniową. Może również dokonywać doręczeń za pośrednictwem komornika. Do tej pory jeśli pozwany nie odebrał korespondencji po ponownym awizo- doręczenie było skuteczne. Wprowadzone zmiany, które tłumaczone są tym, że pozwany dowiadywał się o prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego, znacznie opóźnią uzyskanie tytułu wykonawczego. Co dzieję się w świetle wprowadzonych zmian z niedostarczoną przesyłką do strony pozwanej? Sąd zawiadamia o tym powoda, przesyłając odpis pisma do pozwanego i zobowiązuje go do dostarczenia takiego pisma za pośrednictwem komornika sądowego. Powód będzie miał okres dwóch miesięcy na dostarczenie pisma lub ustalenie aktualnego adresu. Po upływie tego terminu sprawa zostanie zawieszona. Oczywiście czynności komornicze nie będą darmowe, opłaty z którymi musimy się liczyć korzystając z doręczenia pisma za pośrednictwem komornika to: 60,00 zł. Dodatkowe 40,00 zł jeśli komornik będzie musiał ustalić aktualny adres pozwanego.

Po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, przy czym należy pamiętać, że opisane wyżej zmiany są jedynie niektórymi z licznych wprowadzonych, możemy spodziewać się wydłużenia czasu uzyskania tytułu wykonawczego na dłużnika oraz ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z dostarczeniem korespondencji do pozwanego, dlatego tym bardziej warto o pomoc w odzyskaniu swych należności zwrócić się do sprawdzonej kancelarii windykacyjnej, która zapewni finansowanie kosztów postępowania.

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl