Stała obsługa prawna (abonament prawniczy) czy ubezpieczenie obsługi?
Małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa powinny zadbać o ochronę prawną. Nawet skrupulatne przestrzeganie przepisów nie zapewnia bowiem 100% ochrony przed problemami związanymi z prowadzoną działalnością. Mogą pojawić się trudności z interpretacją przepisów, a także sytuacje sporne z klientem czy kontrahentem. Na wszelki wypadek warto zapewnić sobie ochronę prawną. Kancelarie oferują kilka form wsparcia dla przedsiębiorców.
Stała obsługa prawana
Ten model współpracy oznacza wsparcie kancelarii w sprawach związanych z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa w zakresie określonym w umowie według indywidualnych potrzeb klienta. Za usługi klient płaci stałą miesięczną kwotę – abonament miesięczny bądź też ryczałt miesięczny. Jeśli jednak pojawi się sprawa wykraczająca poza zakres czynności określonych w umowie abonamentowej, wówczas konieczne jest skorzystanie z dodatkowych usług, co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego warto wybrać kancelarię, która zapewnia wsparcie z zakresu wielu gałęzi prawa i dokładnie dostosować warunki umowy do charakteru naszej działalności.
Ubezpieczenie ochrony prawnej
Jest to polisa, która gwarantuje zwrot kosztów poniesionych m.in. na wynagrodzenie dla prawnika oraz koszty prowadzenia spraw, a nawet dojazdów klienta na rozprawy sądowe za granicą. W ramach ubezpieczenia klient może skorzystać z pomocy adwokata lub radcy zaproponowanego przez ubezpieczyciela bądź też dowolnie wybranego przez siebie. Ubezpieczenie obejmuje kilka wyłączeń, tj. okoliczności, w których ubezpieczyciel nie otrzyma zwrotu kosztów. Są to m.in. sytuacje, w których ubezpieczony w sposób umyślny złamał prawo czy też powstałe z winy ubezpieczonego, który znajdował się pod wpływem alkoholu bądź innego rodzaju substancji odurzających.
Co wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady. Dlatego przy wyborze należy kierować się nie tylko ceną usługi, ale przede wszystkim indywidualnymi potrzebami, charakterem prowadzonej działalności i możliwymi sytuacjami problematycznymi mogącymi pojawić się w związku z prowadzoną firmą. Należy też pamiętać o wszelkich ograniczeniach (wyłączeniach) występujących zarówno przy stałej obsłudze prawnej, jak i ubezpieczeniu ochrony prawnej. Przy ubezpieczeniu musimy również zwrócić uwagę, że zazwyczaj nie będziemy mogli z niego skorzystać przez np. 3 pierwsze miesiące opłacania składek – większość towarzystw praktykuje bowiem tzw. okres karencji.