Problemy z płatnościami w małych i średnich przedsiębiorstwach.
MŚP- czyli małe i średnie przedsiębiorstwa, to w rzeczywistości takie, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln euro. Przeterminowane zobowiązania MŚP wobec banków i kontrahentów, na koniec 2023 roku, wyniosły 41,8 mld zł. Sektor nie ma łatwo, ponieważ w ubiegłym roku ogłoszono również rekordową liczbę restrukturyzacji firm- 4,2 tys., a zawieszono 250 tys. przedsiębiorstw. Należności przeterminowane o ponad 30 dni, dotyczą już ponad połowy przedsiębiorstw. Najgorzej radzą sobie transport i handel.
Rysunek 1. Odsetek firm z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni.
źródło: https://media.big.pl/informacje-prasowe/830977/skaner-msp-transport-przeladowany-zatorami-platniczymi
Niekorzystnie na sytuację w transporcie wpływa spadek zapotrzebowania na takie usługi oraz konkurencja firm ukraińskich. Wpływa to znacznie na jakość przyjmowanych zleceń, co wiąże się z ryzykiem otrzymania płatności za nie. 54% klientów ma już przeterminowane należności powyżej 60 dni.
W handlu sytuacja również nie jest ciekawa, tutaj należności takie wynoszą 49%, wiąże się to ze spadkiem sprzedaży detalicznej.
Niestety dla firm niekorzystne jest odraczanie czy godzenie się na opóźnianie płatności, ponieważ liczba niesolidnych dłużników rośnie. Większość firm w dzisiejszych czasach mierzy się z problemami finansowymi. Pamiętajmy, że firma, która nie dostaje swoich pieniędzy na czas, sama zaczyna mieć problemy z regulowaniem własnych zobowiązań. Kluczowy w odzyskiwaniu pieniędzy jest czas, zanim firma popadnie w jeszcze większe kłopoty, czy ogłosi upadłość. W naszej kancelarii bezpłatnie sprawdzamy dłużników i wyceniamy sprawę, trwa to do dwóch dni roboczych.
___
Źródło:
https://media.big.pl/informacje-prasowe/830977/skaner-msp-transport-przeladowany-zatorami-platniczymi