Trudna sytuacja emerytów
Zadłużenie emerytów wzrosło już do ponad 10 mld zł, za taką sytuację w głównej mierze odpowiadają rosnące ceny, które uszczuplają ich, już i tak skromny budżet. Według danych BIG InfoMonitor najbardziej, po opłaceniu rachunków i żywności budżet uszczupla kupno: leków i usług lekarskich, paliwa i biletów komunikacji miejskiej ale również kupno odzieży i obuwia. Niestety osoby w wieku powyżej 65 roku życia bardzo odczuły wzrost cen związany z ochroną zdrowia, same usługi lekarskie podrożały o 15% a wyroby farmaceutyczne o 3%. Według danych, ponad 60% osób w tym wieku, za najbardziej obciążające budżet (po opłaceniu rachunków i żywności) ocenia właśnie wydatki na leki.
Rysunek 1. Źródło: Badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor
Częściej płatności nie regulują kobiety (ich zadłużenie wynosi 4,6 mld zł), natomiast to zadłużenie mężczyzn jest wyższe (5,8 mld zł). Zaległości kredytowe mają dominujący udział w zaległościach emerytów, najczęściej pochodzą oni z województw: mazowieckiego, śląskiego oraz dolnośląskiego.
Mogłoby się wydawać, że po waloryzacji oraz wprowadzeniu dodatków, takich jak trzynasta czy czternasta emerytura, sytuacja tej grupy wiekowej nie powinna być zagrożona. Niestety w dziejszyszych czasach nie można być niczego pewnym i najlepiej jest zadbać o swoje pieniądze. Jeżeli posiadamy dłużników, nie należy zwlekać, bo jeśli chodzi o windykację- czas nie jest sprzymierzeńcem. Nasza firma sprawdza dłużnika za darmo, a wycenę przygotowujemy już w dwa dni robocze.
Źródło: BIG InfoMonitor.